Vladimír Dohnal: všichni mladí brankáři udělali veliký pokrok

04.05.2020 | Matěj Černík

Poměrně specifickou oblastí v ledním hokeji je trénink brankářů. V našem klubu mají gólmany na starosti už druhým rokem trenéři z projektu Goalie Service, zejména Martin Michajlov, brankář pražské Slavie, a jeden ze zakladatelů projektu, Mgr. Vladimír Dohnal, se kterým jsme si povídali tentokrát.

Jak projekt Goalie Service vznikl?

Krátce po skončení mého angažmá v klubu Piráti Chomutov jsem přemýšlel, co dál. Oslovil jsem svého bývalého spolupracovníka právě z Chomutova, pana Josefa Bruka (mimo jiné osobní trenér Dominika Haška), zda-li by měl zájem spolupracovat na vytvoření nové brankářské školy. Vzhledem ke svému věku to s díky odmítl, ale spojil mě s jedním ze svých bývalých svěřenců Petrem Přikrylem, který právě začínal trenérskou dráhu v Litoměřicích. Po prvním setkání jsme si potvrdili, že naše filosofie a vize se shodují a založili jsme Goalie Service. Po roce fungování jsme oslovili Romana Málka, který se k nám připojil a doplnil tým hlavních trenérů. Postupně jsme oslovovali další trenéry nebo brankáře, kteří se do projektu zapojují. Na našich akcích nebo v klubech, se kterými spolupracujeme, nám za šest let fungování prošlo rukama zhruba 500 brankářů od nejmenších až po brankáře NHL.

Jak jste se dostali k trénování brankářů v klubu HC Smíchov 1913?

Ke spolupráci mě oslovil šéftrenér klubu pan Gandalovič, kterého jsem znal ještě z dob svého aktivního hraní. Chtěl trochu rozvinout přípravu brankářů tady v klubu. Nabídl jsem mu propojení s trenéry z naší brankářské školy. Díky tomu své vědomosti a zkušenosti předávají kromě mě i Jakub Skuhrovec, výše zmiňovaný Martin Michajlov a krátkodobě vypomáhají i další trenéři našeho projektu. Jsem také rád, že se do našeho trenérského štábu zařadil odchovanec klubu Matěj Černík.

Je trénování brankářů na Smíchově v něčem specifické?

Napadají mě dvě věci – pozitivní je, že můžeme mít speciální brankářský trénink, nikoliv pouze trénink s týmem, v rozumném odpoledním čase, to v jiných klubech není běžné. Negativně vnímám absenci vlastního stadionu, to bude klubu vždy bránit v rozkvětu.

Spolupracuje se vám dobře s klubem a ostatními trenéry?

S klubem je spolupráce příkladná, trenéři a všichni kolem dobře pochopili, jak důležitá je pravidelná a systematická příprava brankářů a dokázali vyhovět všem našim přáním a podmínkám.

Jak teď zvládáte tréninky, když je není možné uspořádat klasickým způsobem?

To, jak tréninky zvládají by možná byla spíše otázka na naše brankáře. Pro mě „trénování“ v této době znamená každotýdenní tvorbu tréninkového plánu, který všichni zvládnou v domácích podmínkách. Připravuji cvičení, která budou brankáře bavit a budou je i systematicky rozvíjet. Také se snažím, aby se cvičení neopakovala, což je důležité z psychologického hlediska.

Jak byste zhodnotil naše brankáře v letošní sezoně?

Letos jsem pracoval hlavně s mladšími kategoriemi, ty starší jsem vídal pouze při záskocích na speciálních brankářských trénincích. Všichni mladí brankáři udělali velký pokrok, mohu říct, že si osvojili většinu bruslařských technik i techniku jednotlivých zákroků. Vždy, když začínáte v novém klubu, nějakou dobu trvá, než si brankáři na vaší „výuku“ a vedení zvyknou a práce, kterou jste s nimi udělali, se začne projevovat. Líbí se mi, že většina brankářů v klubu chodí na náš trénink s nadšením, a právě díky tomu mohu říci, že si spolupráci užíváme.