Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Michal Gandalovič: při neustálých změnách opatření se těžko plánuje a předvídá

20.12.2020 | Matěj Černík

Sport, zejména ne ten profesionální, je poměrně silně zasažený současnou situaci a protiepidemickými opatřeními. Nehrají se soutěže, tréninky prakticky nejsou a hráči se musejí připravovat individuálně. Vše navíc dopadá i na vedení klubu, které musí řešit spoustu finančních i organizačních problémů. Na to, jak vše funguje v HC Smíchov 1913, jsme se zeptali jeho předsedy, Mgr. Michala Gandaloviče.

Pamatujete si vy osobně na nějakou situaci, která by takto tvrdě dopadla na lední hokej?

Tak za poměrně dlouho dobu, co se hokeji věnuji, rozhodně nepamatuji; podobnou situaci jsem nezažil.

Jak byste zhodnotil fungování klubu v této sezoně?

Klub funguje od podzimu vlastně v neustálé improvizaci, co se týká tréninkového procesu. Procesy vedení a řízení klubu se ale nemohou zastavit, jen je vše podstatně složitější.

Navenek vidíme jen to, že se nehraje a netrénuje. Co všechno ale bylo na úrovni klubu potřeba vyřešit?

Nejprve jednání s vedením Niko a.s. ohledně provozu stadionu, především kvůli udržitelnosti ledové plochy a jestli existuje prognóza vrátit se po rozvolnění opatření zpět na led. Tuto jistotu vlastně nemáme ani dnes, při neustálých změnách opatření se těžko plánuje a předvídá. Ekonomika provozu je neúprosná. Dále jsme museli řešit provizorní tréninkový proces – vše se musí nastavit dle aktuálních opatření, která se stále mění. Výbor klubu se musí o všem poradit a paradoxem je, že např. v první vlně bylo zavřeno vše a řešili jsme, kde se vůbec můžeme potkat. Komunikace musí být velmi operativní a většinou se odehrává přes maily, telefonicky nebo WhatsApp. Trojúhelník klub – trenéři – hráči takto běží pravidelně. Další komunikace musí běžet směrem k vedoucím týmů, kteří informují rodiče.

Tréninkový proces tak běžel stejně jako všude – distanční tréninky, pokyny na domácí cvičení, výzvy, tréninky s využitím moderních technologií komunikace. V případě tréninků v menších skupinkách zase musíme dodržovat bezpečnostní opatření. V prostorách stadionu je to jen na nás, není zde žádná ostraha ani zaměstnanci, kteří by to řešili. Jde o hygienu, počty osob, rozestupy, roušky, zamykání stadionu, neúčast dalších osob, rozdělování šaten apod. Vše se musí operativně nastavit a také zajistit.

V případě tréninků mimo led ve skupinkách bylo potřeba najít vhodné lesoparky nebo hřiště, především pro mladší kategorie, které jsou závislé na rodičích vzhledem k dopravě. Některé školy a ostatní subjekty nebyli schopné sdělit, zda nám mohou nebo nemohou prostory pronajmout, protože čekali na rozhodnutí opatření, případně to nedokázali (nebo možná nechtěli) organizačně řešit. Naštěstí jsme dokupovali některé pomůcky pro trénink, takže si mohli trenéři natrvalo odnést pro své týmy na venkovní tréninky.

Když jsme se v prosinci vrátili na led v menších skupinkách, museli jsme komplet nastavit nový obecný týden tréninků, zkombinovat trénink na ledě i mimo, rozdělit týmy, personálně zajistit, zajistit šatny, aby se hráči tolik nepotkávali, některé tréninky dát i na víkend… Museli jsme brát vlastně i větší objem ledové plochy než při běžném tréninkovém režimu.

Při přerušení tréninkového procesu jsme čas využili k rozvoji našich podmínek pro trénink, do brigád se zapojili i trenéři, vše vlastními silami a z našeho rozpočtu. Výsledkem je nový prostor pro stickhandling, objednali jsme další pomůcky na led, ve výrobě jsou nové zápasové stulpny, hráčům jsme zajišťovali klubové předměty nebo oblečení. Připravují se žádosti o granty na novou sezonu. V lednu již budeme řešit prostory pro soustředění a zároveň ledy na letní měsíce během letní přípravy, abychom dohonili tréninkové manko z této doby.

Kromě funkcí ve vedení klubu působíte i jako trenér dvou kategorií; mužů a juniorů. Jak jste zvládli situaci tam?

Pokud jsme mohli být venku v menších skupinkách, využili jsme hřiště nebo lesopark, juniorka společně s dorostem absolvovala také tréninky na letenské pláni. Na ledě jsme trénovali opět v 10 hráčích na ledové ploše, tréninky byly zaměřené jen na hru jako náhrada utkání. A-tým šel dokonce jednou na led ráno od šesti hodin.

Pokud byl zákaz, tak dostali hráči konkrétní pokyny, jak se dá trénovat doma, co rozvíjet doma nebo venku individuálně. Využívali jsme různé odkazy, výzvy, nakonec i soutěž o nejlepší video trénink, některé najdete na našem Facebooku. Bohužel jde o stálou improvizaci a je někdy těžké hráče motivovat, pokud není přímý kontakt. Zároveň vím, že to hráči v tomto věku nemají jednoduché, jak vše skloubit s podobnou výukou ve škole, zvlášť před maturitou.

Dalo by se na současné situaci najít něco pozitivního? Využil ji klub nějak?

Určitě pozitivní je využití nových komunikačních technologií, všichni musíme být více operativní a často věci řešit konstruktivně, improvizovat a za pochodu rozhodovat. Trenéři musí být více flexibilní a hledat různé možnosti, jak hráče na dálku motivovat, určitě museli přidat na tvořivosti. Jinak toho tolik pozitivního bohužel nebylo.

Je něco, co by ze současného stavu stálo za to zachovat?

Komplexnější využívání našeho informačního klubového systému, propojení s ostatními sociálnímu sítěmi jako prostředek k rychlejší a jednodušší komunikaci uvnitř klubu i navenek, směrem k rodičům i marketinkovým aktivitám.

Jak v tuto chvíli vypadají plány klubu do budoucna?

Těžko se plánuje, nevíme, jaká opatření se budou neustále měnit a jestli a kdy by se dohrávaly soutěže. Zároveň ale musíme již připravovat novou sezonu. Je možné, že se bude konec sezony překrývat s již novou započatou, ale nikdo neví jak. V každém případě rádi protáhneme tréninky na ledě do dubna, ale i května a června, pokud to půjde a pokud budou stadiony, které budou provozovat led. Kombinovali bychom to s přípravou mimo led, která je v letě nezbytná. Pokud se budou dohrávat nějaké soutěže, v dubnu budeme nuceni najít jiný stadion, protože na Nikolajce bude probíhat od 1. 4. 2021 rekonstrukce strojovny. Variantou jsou také přátelská utkání nebo miniturnaje s kluby v okolí Prahy, které by nahradily chybějící mistrovské zápasy. Bohužel nezbývá než čekat na aktuální situaci a zároveň připravovat rozjezd nové sezony.

Chtěl byste ještě něco vzkázat?

Určitě přání, aby se situace dostala co nejdříve do normálu – hráči potřebují normálně trénovat a hrát, chybí sociální kontakt.

Není to jednoduché ani pro ostatní činovníky klubu a rodiče. Každopádně chci velmi poděkovat všem trenérům a vedoucím za přístup a starost, abychom udrželi chod klubu v tomto režimu. Připravovat pokyny, tréninky, výzvy, videa či pracovat s motivací na dálku je mnohdy náročnější než běžný trénink.

Přeji všem, aby jim vydržel elán a chuť a neztráceli motivaci v novém roce.

 
Příští domácí utkání

Bannery
 
HC Smíchov 1913 - kontakt: gandalovic@hcsmichov.cz RSS