Nová hala je téměř hotová. Bereme to jako restart, říká předseda klubu Gandalovič

HC Smíchov 1913 | 31. 8. 2023

Nová hala zahájí provoz už za několik týdnů! Podařilo se nám přečkat těžké období bez vlastního stadionu, máme nové trenéry i členy vedení a konečně zase můžeme pořádně plánovat budoucnost. Náročného období a plány do budoucna teď shrnují předseda klubu Michal Gandalovič spolu s novými členy výboru klubu Markem Dongresem a Václavem Kozákem.

Loni v květnu jsme se dozvěděli, že majitelé ukončují provoz zimního stadionu Nikolajka, kde jsme dlouhé roky působili. V červenci jsme odevzdali petici s necelými 1700 podpisy, na začátku září jsme demonstrovali před magistrátem, abychom vybojovali pozemek pro nový stadion.

Teď, rok poté, máme novou halu. Díky investorovi, který se do projektu s vervou pustil, díky podpoře Prahy 5 a nakonec i pražského magistrátu, díky tomu, že jsme to nezabalili.

„Nebýt investora a podpory Prahy 5 spolu s magistrátem hlavního města, tak hala nestojí. Ale moc si vážím i toho, že to nevzdali rodiče a že o halu bojovali i hráči a děti, které se v klubu naučily bruslit. Všem, kteří se v důležitou chvíli postavili za klub, ještě jednou děkuji. V některých fázích to bylo pro naši budoucnost rozhodující,“ říká předseda a šéftrenér HC Smíchov 1913 Michal Gandalovič.

Právě na tom, že se celý klub dokázal semknout, teď chce vedení stavět. „Vždycky jsme byli spíš rodinný klub a vůbec se za to nestydím. Naopak to beru jako naši silnou stránku, která, doufám, ještě posílí po tom všem, čím jsme si v posledních letech museli projít,“ doplňuje Michal Gandalovič.

Na mysli má období covidu, kdy děti nemohly trénovat vůbec nebo trénovaly v těžkých podmínkách po venkovních kluzištích. A taky minulou sezónu, kterou klub absolvoval kvůli zavřené Nikolajce v azylu na strašnickém Icerinku a v Černošicích.

„Bylo to tvrdé období. Dojíždění bylo náročné, pro někoho nemožné. Nemohli jsme dělat pořádné nábory, rodiče byli v nejistotě a spousta dětí odešla jinam,“ popisuje předseda HC Smíchov.

Neuhneme

Klub tak bojoval o svoji existenci, teď ale vedení klubu věří, že s novou halou přijde restart. „Vážím si toho, že s námi vydržela i většina trenérů, kteří mají s dětmi perfektní vztahy a jsou podstatnou součástí toho, že se nám podařilo minulou sezónu přežít,“ dodává Gandalovič.

HC Smíchov dál sází na mladý trenérský štáb doplněný o několik zkušených trenérů. „Takový mix je podle mě ideální. Mladí kluci k nám přinášejí čerstvý vítr, někteří studují FTVS, ještě sami hrají nebo nedávno hráli a mají tak velmi blízko k současným trendům a metodám. Zároveň vybíráme takové trenéry, kteří mají super vztah k dětem, dokážou je spoustu věcí naučit, ale zároveň je zabavit a rozesmát. Chceme, aby hokej naše děti bavil,“ vysvětluje Gandalovič.

Smíchov zároveň dává šanci dětem, které třeba jiné pražské kluby nechtějí a vyřazují je už v dětských kategoriích. Ani z téhle cesty nehodlá slevit. „Pro děti ve školním věku je hodně tvrdé, když je někde vyřadí a přijdou o sport, který mají rády. Touhle cestou jít nechceme. Snažíme se naučit hokej i děti, které třeba začnou později, a jinde už by je nevzali. Na prvním stupni musí být trénink hlavně radost a zábava, ne jen dril,“ podotýká předseda HC Smíchov.

I proto klub znovu otevře školičku bruslení pro malé děti, které třeba nejsou rozhodnuté, že budou hrát hokej, ale chtějí se zatím naučit bruslit.

„Pro příští sezónu jsme opět otevřeli i kategorii dorostu, která nám vloni chyběla. Dorost se dobře naplnil a máme radost, že se vrátili někteří hráči z jiných klubů,“ doplňuje Michal Gandalovič.

„Chceme dát klubu nový impuls. Vrátit Smíchovu lesk a zařadit se po těžkých letech zpátky mezi respektované hokejové kluby,“ vyhlašuje.

Nový domov

A právě s tím klubu pomůže i nový domov v Jinonicích, naproti obchodnímu centru Nové Butovice. Byť jde o dočasnou a menší halu, není to žádné provizorium. Je to krásný stadion, který voní novotou, má pevnou konstrukci, veškeré potřebné zázemí a plnohodnotnou ledovou plochu. Klubu dává jistotu na několik dalších let.

Hala je téměř hotová, rolba je připravená, probíhají dokončovací práce na budově a pracuje se na připojení inženýrských sítí. Hotovo by mělo být v několika následujících týdnech.

Nahlédnout do útrob můžete v galerii.

„Ještě náš čeká pár týdnů tréninků na jiných stadionech po Praze, ale po tom, co jsme museli zvládnout, věřím, že tohle už určitě vydržíme. Ledy jsou zajištěné, hráči teď na konci srpna absolvují soustředění a v přípravě nijak nepolevíme,“ říká Michal Gandalovič.

„Za pár měsíců se podařilo postavit plnohodnotný zimní stadion, to je v dnešní době skoro zázrak,“ dodává s tím, že už teď se v spolupráci s investorem, Prahou 5 a pražským magistrátem hledá místo, kde by v budoucnu vyrostla větší, stálá hala se dvěma velkými a dvěma malými ledovými plochami.

Smíchovské srdíčko

Blízkou spolupráci s investorem potvrdilo i jmenování nového člena výkonného výboru klubu, bývalého hráče Smíchova Marka Dongrese, který zároveň v investiční skupině SPM pracuje jako investiční manažer, a na stavbu nové haly dohlíží.

„Slavomír Pavlíček má rád hokej, chce podpořit výchovu malých hokejistů na Praze 5 a poskytnout dostatečný impuls, který Smíchovu pomůže zpátky na výsluní,“ představuje Marek Dongres svého šéfa a v podstatě i mecenáše smíchovského klubu. „Vize jsou společné a spolupráce bude dlouhodobá,“ ujišťuje.

„Zároveň jsme rádi za podporu, která za projektem stojí. A to jak ze strany sportovních a nejen hokejových příznivců, tak i ze strany Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Prahy 5. Podpora napříč politickým spektrem dokazuje, jak přínosný projekt to pro Prahu a zejména pro rozvoj mládeže je,“ dodává Dongres.

Zázemí je samozřejmě pro klub podstatné, ještě podstatnější bude do nové haly přilákat další děti. „Dělali jsme několik propagačních akcí v dětském parku u OC Butovice a podle účasti, je o hokej v okolí velký zájem. To nás samozřejmě moc těší,“ říká další nový člen klubového vedení Václav Kozák, který spolu s Markem Dongresem doplnil mezeru po odcházejících členech výkonného výboru.

„Chystáme další náborové akce, spolu s otevřením haly chceme oslovit okolní školy i školky. Hledáme odpovídající zázemí i pro přípravu na suchu, ale musíme jít postupnými kroky. Hala je jen tím prvním,“ doplňuje Václav Kozák.

„Jak už bylo řečeno, jsme rodinný klub, na tom nic měnit nebudeme. Chceme růst, ale zároveň udržet velmi blízké vztahy s rodiči, kteří do klubu vozí svoje děti. Některé vazby se v těžkém období přetrhaly, ale i na tom chceme pracovat a rodiče zapojit do chodu klubu, lépe a více s nimi komunikovat, znovu zapálit smíchovské srdíčko,“ říká Kozák.

„Vedle ledové plochy bude také menší prostor pro diváky, kteří, doufám, budou chodit v hojném počtu a budeme opět pořádně slyšet. Tím jsme ostatně vyhlášení po celé Praze a okolí,“ dodává Václav Kozák.