Slavnostního otevření stadionu se zúčastnili zástupci klubu, investora i města

Matěj Černík | 28. 11. 2023

Rok a půl od uzavření Nikolajky máme otevřeno. Podařilo se to díky spolupráci klubu, soukromého investora a města, stejně tak jako díky vaší podpoře iniciativy Za smíchovský led, naší petice nebo shromáždění Nechte nás bruslit před Magistrátem. Včera bylo celé toto náročné období zakončeno slavnostním otevřením nového stadionu.

Cesta od uzavření Nikolajky k otevření SPM Areny rozhodně nebyla jednoduchá, naštěstí jsme se mohli opřít o podporu celé řady lidí. Během pouhého měsíce jsme sesbírali 1668 podpisů pod peticí, v srpnu byla podepsána dohoda o spolupráci s městskou částí a investorem a v září byl po shromáždění na Mariánském náměstí schválen pozemek, na kterém stadion vyrostl. Vše se sice zbrzdilo po komunálních volbách, i tak ale stavitelé dokázali celou halu postavit za méně než rok.

Teď bylo odhodlání všech zakončeno slavnostním otevření nového stadionu. Přijel investor Slavomír Pavlíček, z Prahy 5 Monika Shaw Salajová a David Dušek, pražský zastupitel Antonín Klecanda a bývalí hokejisté Patrik Eliáš a Josef Zajíc. Ti společně s předsedou klubu Michalem Gandalovičem přestřihli pásku a oficiálně tak zahájili provoz nového domova smíchovských hokejistů.

„Musíme kvitovat, že tady takové projekty jsou. Pro kluky i holky je skvělý jakýkoliv zimní sport a je skvělé, že tady mají další možnost. Víme, že se pár stadionů zavřelo, takže jsem rád, že se zase jeden otevírá. Je paráda, že jsou lidé, kteří mají vztah k hokeji a chuť zimní stadion postavit, hlavně pro děti,“ řekl Patrik Eliáš.

Stavbu ocenil i Josef Zajíc. „Já jsem začínal v Uhelných skladech na Nikolajce. Když mi řekli, že se snaží vybudovat hokejový stadion, drželi jsme mu všichni palce, a jsme pyšní, že se to podařilo dotáhnout, protože mnoho projektů úspěšných nebylo.“

Kromě občerstvení, které bylo pro hosty připraveno, si Slavomír Pavlíček a Marek Dongres odnesli dres Smíchova se svým jménem. Těmto dvěma lidem patří za celý klub velké poděkování; bez peněz pana Pavlíčka a práce Marka Dongrese by stadion zcela určitě nestál.

„Vše se stalo kvůli tomu, že stadion zavřeli a za mnou přišel kolega (Marek Dongres, pozn. red.), který byl kapitánem dospělých v HC Smíchov. Pak se spustila taková lavina, že jsme začali – město pro nás začalo shánět pozemek, my jsme začali smlouvat projekt, stavební povolení, přípravu stavby, pak byla stavba a teď stojíme tady,“ popisuje Slavomír Pavlíček stručně historii projektu.

Díky ale patří i všem ostatním, kteří mají zásluhu na tom, že jsme se takto brzy dočkali nové ledové plochy. Bez podpory signatářů petice, vedení klubu nebo místních politiků by vše přinejmenším trvalo mnohem déle.

Nový stadion ale nemusí být nutně konečným stanovištěm našeho klubu. „Z mého pohledu je to začátek. Tady už to nemůžeme zvětšit z hlediska plochy, ale pokud bude ochota hlavního města a Prahy 5, tak jsem ochoten zainvestovat i větší halu,“ dodává investor Slavomír Pavlíček.